Αρχική Ειδήσεις Αθλητισμός ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: Ήττα αποκλεισμός από Παγκράτι (82-79)

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: Ήττα αποκλεισμός από Παγκράτι (82-79)

0
doxa522

doxa522

Αποκλείστηκε από το κύπελλο Ελλάδας.

Την ήττα και τον αποκλεισμό από την συνέχεια του κυπέλλου γνώρισε η Δόξα Λευκάδας από το Παγκράτι με σκορ 82-79. Με 13 τρίποντα τρίποντα τελείωσαν οι φιλοξενούμενοι, που μπλόκαραν τα ατού της Δόξας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ενθουσιασμό και με μπροστάρη τον Σκλάβο, πήραν σημαντικό προβάδιασμα στην α΄ περίοδο, όπου έκλεισε με σκορ 29-20.

Η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους, που σημειώνοντας 6 τρίποντα, όχι απλά μείωσαν, αλλά έγιναν και οδηγοί στο παιχνίδι και πήγαν στα αποδητήρια με +7, 46-39 υπέρ τους.

Η Δόξα μπήκε όπως και στο πρώτο δεκάλπετο με την έναρξη της επανάληξης, αλλά όσο και αν έφταναν ή ισοφάριζαν το παιχνίδι(49-49 στο 25), το Παγκράτι έβρισκε λύσεις από την περιφέρεια και όχι μόνο και πήγαν στην τελευταία περίοδο με 5 πόντους διαφορά(62-57).

Στην τέταρτη περίοδο, το Παγκράτι, έδειχνε να καθαρίζει το παιχνίδι, αφού πήρε διψήφιες διαφορές +13(75-62) και +10(75-65), αλλά με τρίποντα του Μάρτζου(2) και Μουρατίδη, η Δόξα έφτασε στο -4, 79-75, ένα λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού. Θα μπορούσε να μειώσει περισσότερο, αλλά οι λάθος επιλογές στην επίθεση δεν της το επέτρεψαν, ενώ ο Δέδες έδωσε την χαριστική βολή στην ομάδα του Γιώργου Ζαφερούδη, με τρίποντο(82-75), για να φτάσουμε στο τελικό 79-82

Διαιτητές: Παφίλης – Ταρενίδης Στ. – Ευφραιμίδης.
Τα δεκάλεπτα: 29-20, 39-46, 57-62, 79-82.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 8, Μάρτζος 17 (3), Γαρμπής, Μουρατίδης 14 (3), Καραδολάμης 7 (1), Συμεωνίδης 11, Αναγνωστόπουλος 4, Αργυρός, Ιωακειμίδης, Σκλάβος 18 (2).
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος): Λάκκας 2, Κοβάσεβιτς 11 (3), Δέδες 3 (1), Παππάς 13 (2), Ψαρόπουλος 9 (1), Παπαντωνάκος 10 (2), Ράπτης 2, Ντιαλλό 8, Κουτρούλιας 7, Χατζηνικόλας 17 (5), Καραϊνδρος.

– See more at:lefkadasportnews.gr