Αρχική Ειδήσεις Επικαιρότητα Πρώτος επίσημος αγώνας για την Νίκη

Τήλ/Fax 2645021708/2645024567
Email: nikilefkadas@ymail.com

.
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η Νίκη Λευκάδας έδειξε δύο πρόσωπα στο πρώτο επίσημο αγώνα της χρονιάς απέναντι στην  Κηφισιά και ηττήθηκε με διαφορά 6 πόντων σε ένα παιχνίδι με πολύ χαμηλό σκορ.
Η ομάδα της Λευκάδας ξεκίνησε ιδανικά σε άμυνα και επίθεση και πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ με διαφορές που έφτασαν και τους εννέα πόντους (6-15). Ένα νεκρό δεύτερο δεκάλεπτο στην επίθεση για τη Λευκάδα και σπουδαία ποσοστά ευστοχίας της Κηφισιάς ισορρόπησαν το παιχνίδι και το ημίχρονο έκλεισε με τη Λευκάδα να προηγείται μόλις με έναν πόντο (24-25). Στο τρίτο δεκάλεπτο επαναλήφθηκε το ίδιο σκηνικό με την δεύτερη περίοδο. Η Νίκη έδειξε κουρασμένη σε άμυνα και επίθεση έχοντας χαρακτηριστική αστοχία στα σουτ. Στο τέλος η Λευκάδα προσπάθησε να κάνει την ανατροπή αλλά σε κρίσιμα σημεία ήταν και πάλι άστοχη και έτσι έχασε τις τελευταίες ευκαιρίες για να κερδίσει.

Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ – ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ 48-42

Τα δεκάλεπτα: 8-16, 24-25, 38-33, 48-42.
Διαιτητές: Μαμασούκα – Ντάνος.
Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Θέμελης): Γεωργούση 9 (1), Κοτρολού, Μολφέτα, Παπαδοπουλου 4, Παστρώμα, Τριμέρη 9 (2), Κοτσιάφτη, Κουρέτσι, Μάλαμα 9, Τουλιάτου, Χαϊκάλη 9, Πετράκη 8.
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Zαβιτσανος): Τελλίδου 11 (1), Τσαντάκη 11, Φλέγκα 5, Κρητικού 3 (1), Ανυφάντη 2, Τζανή 3, Τζίμπο, Δελαπόρτα, Κουφογιάννη 7.