Αρχική Top Stories Χάλκινο μετάλλιο για την Κατερίνα Βονιτσάνου στον 10ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων

Χάλκινο μετάλλιο για την Κατερίνα Βονιτσάνου στον 10ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων

0

14344267_10210428941509914_4149685078320284223_n

Την τρίτη θέση κατέκτησε η λευκαδίτισσα Κατερίνα Βονιτσάνου στον 10ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων με χρόνο 46:27 στα 10 χλμ. Η Κατερίνα λίγο καιρό μετά την γέννηση της κόρης της επανήλθε στις προπονήσεις που τόσο αγαπά. Στη σημερινή απονομή ανέβηκε στο βάθρο παρέα με την κορούλα της.

14344258_10210427535154756_2126551547013736974_n

Πολύ καλό χρόνο έκανε και ο έφηβος Δημήτρης Κατωπόδης που κατέκτησε την 6η θέση στα 10 χλμ στην κατηγορία των ανδρών με χρόνο 39:34.

14344825_1765877906988890_3853183046411536431_n

Ακολουθεί το επίσημο δελτίο τύπου του αγώνα:

Ο Δημήτρης Κουτσουμπίδης του ΣΔΟ Εορδαίας με χρόνο 1:55:32 έκοψε πρώτος το νήμα στον επετειακό 10ο Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων, που ολοκληρώθηκε με τις απονομές των μεταλλίων και επάθλων στους νικητές, το μεσημέρι της Κυριακής.

Έντονα ήταν τα συναισθήματα για τους περισσότερους από 1.000 δρομείς του αγώνα των 30 χιλιομέτρων τρεξίματος και δυναμικού βάδην, καθώς και των 10 χλμ. που κατέβαλαν μια αξιέπαινη προσπάθεια, ανεξαρτήτως ηλικίας και φύλου, ενώ οι εναλλαγές του καιρού, με ήλιο και βροχή ανά διαστήματα, δημιούργησαν μοναδικές εικόνες στην ομορφότερη διαδρομή αγώνων τρεξίματος στην Ελλάδα. Οι θεατές κατά μήκος της διαδρομής και ιδιαίτερα στη γραμμή του τερματισμού ενθάρρυναν τους αθλητές, δίνοντάς τους το πιο θερμό τους χειροκρότημα.

Οι αγώνες που διοργάνωσε ο Αθλητικός Όμιλος «Ποσειδών» με τη στήριξη της Περιφέρειας Ηπείρου, του δήμου Ιωαννιτών και της Ένωσης Ξενοδόχων Ιωαννίνων, προσέλκυσαν δεκάδες συλλόγους δρομέων, μεμονωμένους αθλητές, φίλους του τρεξίματος, αλλά και επισκέπτες από ολόκληρη τη χώρα, που απόλαυσαν την άψογη φιλοξενία και διοργάνωση.

Σε ότι αφορά στα αγωνιστικά αποτελέσματα, στην κατηγορία Ανδρών δεύτερος τερμάτισε ο Δημήτρης Σαμπάνης (1:57:01) και τρίτος ο Αλέξανδρος Ράπτης (1:59:37). Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Έλενα Λεβεντάκη σε χρόνο 2:08:02 και ακολούθησαν οι Σπυριδούλα Θωμά και Ελένη Μαυριδοπούλου.

Στον αγώνα των 10 χλμ, πρώτος τερμάτισε ο Βασίλης Τσιρώνης του ΑΓΣ Ιωαννίνων με χρόνο 36:37, δεύτερος ο Joshua Jenkins (36:38) του ΣΔΥ Τρικάλων και τρίτος ο Γιώργος Πέτσης (36:55). Στην κατηγορία των Γυναικών πρώτη τερμάτισε η Άρτεμις Ντούσκου του ΝΟ Ιωαννίνων σε χρόνο 44:18, δεύτερη η Χριστίνα Μπούγια (44:32) και τρίτη η Κατερίνα Βονιτσάνου (46:27).

Από τις ξεχωριστές στιγμές της διοργάνωσης ήταν η βράβευση των μεγαλύτερων σε ηλικία, αλλά και εμπειρία, αθλητών που συμμετείχαν. Ο 82χρονος Γιώργος Θέμελης από τον Σύλλογο Δρομέων Τρικάλων και η «ψυχή» και πρόεδρος του Συλλόγου Δρομέων Υγείας Αθηνών Ελένη Μπερτσάτου παρέλαβαν τιμητικές πλακέτες και το θερμότερο χειροκρότημα.

Οι εθελοντές του Α.Ο Ποσειδών και συλλόγων της πόλης, σε συνεργασία με τα μέλη του Σώματος Εθελοντών, Σαμαρειτών, Διασωστών και Ναυαγοσωστών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, την Αστυνομική Διεύθυνση Ιωαννίνων, το ΕΚΑΒ, την Πυροσβεστική και τον Σύλλογο Ραδιοερασιτεχνών, φρόντισαν για την ασφάλεια και την εξυπηρέτηση αθλητών και συνοδών, ενώ την ιατρική κάλυψη του αγώνα είχε η Ελληνική Καρδιολογική Εταιρία.

Μεγάλος χορηγός και του 10ου Γύρου Λίμνης Ιωαννίνων ήταν το Φυσικό Μεταλλικό Νερό ΒΙΚΟΣ, υποστηρικτές οι Under Armor, τα ΙΚΕΑ και η εταιρία Wapp Development House,  και επίσημος χορηγός μετακίνησης η Renault. Ο αγώνας καλύφθηκε και από την NovaSports και την ΕΡΤ που ήταν μεγάλοι χορηγοί επικοινωνίας.

Όλα τα ανεπίσημα, προς το παρόν, αποτελέσματα έχουν αναρτηθεί στο ioanninalkerun.gr

Προηγούμενο άρθροΓ΄ Εθνική: Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής-Ισόπαλος ο Τηλυκράτης