Αρχική Ειδήσεις Αθλητισμός Δόξα Λευκάδας: Ντεμπούτο με νίκη ο Ζιάγκος (80-71 τον Αετό)

Δόξα Λευκάδας: Ντεμπούτο με νίκη ο Ζιάγκος (80-71 τον Αετό)

0

doxa522

Γράφει ο Τίμος Φίλιππας στο lefkadasportnews.gr

Νίκη ήθελε η ΔΟΞΑ σήμερα και νίκη πήρε, επικρατώντας με 80-71 του αξιόμαχου Αετού. Ντεμπούτο στο πάγκο της ομάδας έκανε ο Βαγγέλης Ζιάγκος, ο οποίος αντικατέστησε τον απερχόμενο Γιώργο Ζαφειρούδη.

Το παιχνίδι θα μείνει στην ιστορία για τη δύναμη που είχε και όχι τόσο για το θέαμα, κάτι που προσπάθησε να κάνει η γηπεδούχος ομάδα σε κάποια διαστήματα του αγώνα. Το νέο ξεκίνημα στον λευκαδίτικο σύλλογο με την έλευση νέου προπονητή, ήταν εν τέλει θετικό. Το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ δύσκολο από κάθε άποψη για την ομάδα της ΔΟΞΑΣ, όμως από το κλειστό της Λευκάδας έφυγαν όλοι ικανοποιημένοι.

Το ματς ξεκίνησε, όπως ήταν λογικό, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πάρουν τα ηνία του αγώνα. Έφτασαν στο +4(12-8), 4’ μετά την έναρξη του αγώνα. Ο Αετός όμως προσπάθησε να απειλήσει και τα κατάφερε. Ισοφάρισε γρήγορα σε 12-12 και ανάγκασε τον Βαγγέλη Ζιάγκο να καλέσει time out. Οι άμυνες των δυο ομάδων προσπαθούσαν να σταματήσουν τα επιθετικά ατού των αντιπάλων τους, όμως τα φάουλ ήταν πολλά, συνεπώς και οι βολές που εκτέλεσαν κι οι δυο ομάδες έκαστες. Στο πρώτο δεκάλεπτο υπήρχε πολυφωνία στην επίθεση της ΔΟΞΑΣ, με τους Σκλάβο, Κυριακόπουλο, Αποστολίδη και Αναγνωστόπουλο να την έχουν πάρει από το χέρι. Ο τελευταίος μάλιστα ευστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή της περιόδου. Για τους φιλοξενούμενους πρωταγωνιστής ήταν ο Κόκκαλης.

Η δεύτερη περίοδος δεν ξεκίνησε τόσο καλά για τους γηπεδούχους. Στα πρώτα λεπτά έβρισκε σκορ μόνο από βολές. Χαρακτηριστικό είναι πως το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι σημειώθηκε στο 15’. Ο Αετός συνέχισε να παίζει δυνατά, με αποτέλεσμα η ΔΟΞΑ να μη μπορεί να βρει εύκολο καλάθι. Όταν όμως το εύκολο καλάθι ήρθε, η ΔΟΞΑ πήρε μια διαφορά, την κράτησε και πήγε στα αποδυτήρια με το +8(44-36). Πρώτο βιολί για τους Λευκαδίτες ήταν ο Σκλάβος με 12 πόντους.

Ίδιο σκηνικό με τη δεύτερη περίοδο είχαμε και στη τρίτη. Ο φιλοξενούμενο Αετός δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε στο 25’ να ισοφαρίσει σε 47-47. Πριν την ισοφάριση οι γηπεδούχοι είχαν πάρει time out, έτσι ώστε να σπάσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους και να βρουν τη λύση που τους έλειπε στην επίθεση. Και με ένα σερί 12-2, έφτασαν τη διαφορά στο +10(59-49) στο 29’. Στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα μικρό σερί 4-0, με αποτέλεσμα να κλείσει η τρίτη περίοδος με σκορ 59-53.

Το παιχνίδι μπαίνει στη τελική του ευθεία με τη τέταρτη περίοδο, όμως η ΔΟΞΑ δεν είχε καταφέρει να καθαρίσει το ματς. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν δυνατά και να μένουν κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι όμως έπρεπε να καθαρίσουν με το παιχνίδι για να μη μπουν σε περιπέτειες. Έτσι κι έγινε. Με συμπαραστάτη του εξαιρετικού Σκλάβου, τον Μουρατίδη η ΔΟΞΑ έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +11(80-69), λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Αετός προσπάθησε στο τέλος να μειώσει όσο μπορεί τη διαφορά και με δυο βολές του Ροδοστόγλου 4’’ πριν το τέλος, έγραψε το τελικό 80-71.

Η εικόνα του παιχνιδιού έδειξε πως ο νέος προπονητής των γηπεδούχων προσπαθεί να αλλάξει τη φιλοσοφία του παιχνιδιού τους. Να πάρει όσα περισσότερα μπορεί από το σύνολο, και το σημερινό παιχνίδι ήταν ένα καλό τεστ για αυτόν και την ομάδα. Το πρόσημο ήταν θετικό, μιας και η νίκη ήρθε εύκολα παρά τη πίεση του μαχητικού Αετού. Δυνατό τεστ δίνει και το ερχόμενο Σάββατο η ομάδα του νησιού, στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ερμή Λαγκαδά(1-7), ο οποίος ψάχνει εναγωνίως τη νίκη που θα είναι ανάσα για αυτόν στη προσπάθεια που κάνει για παραμονή στη κατηγορία.

Διαιτητές: Νικολούλης-Λαζαρίδης-Σιμητόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-36, 59-53, 80-71

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 12 (2), Μάρτζος 3 (1), Χίμπερτ 7 (1), Μουρατίδης 9 (2), Αποστολίδης 13, Καραδολάμης 4, Αναγνωστόπουλος 12 (1), Σκλάβος 20 (2), Γαρμπής, Γεωργάκης, Αργυρός.
ΑΕΤΟΣ (Κατσούνης): Θεοδωράκος, Μητσάκης 4, Κουκουνιάς, Μπασδέκης 4 (1), Κόκκαλης 19, Βαρνάβας, Μόρφης, Τοπάλης 12 (1), Μιχόπουλος 8, Ροδοστόγλου 14, Πέτρουλας 4, Τζουγκαράκης 6.