Αρχική Top Stories Με ένα πόντο ηττήθηκε η Δόξα από τον Κολοσσό (photos)

Με ένα πόντο ηττήθηκε η Δόξα από τον Κολοσσό (photos)

0

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, η Δόξα έδειξε ψυχή, η τελευταία επίθεση δεν της βγήκε κι έτσι ο Κολοσσός νίκησε στο «νήμα» με 62-61. Κορυφαίος ο Ρέλεφορντ (18π.).

Με τους γηπεδούχους να είναι με σκυμένα κεφάλια, μην μπορώντας να πιστέψουν πως έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους και τους φιλοξενούμενους να τους παρηγορούν, ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα σε Δόξα και Κολοσσό.

Οι Ροδίτες πέρασαν από το Κλειστό της Λευκάδας με 62-61, παρά τα δύσκολα που τους έβαλαν οι γηπεδούχοι, αφού διεκδίκησαν όποιες πιθανότητες είχαν για νίκη μέχρι τελευταία στιγμή.

Ο Χολ στα τελευταία 14” αστόχησε σε δύο βολές, η Δόξα είχε την τελευταία επίθεση και ο Τσαλδάρης δεν στάθηκε τυχερός στο να σημειώσει το καλάθι που θα έδινε το καλό αποτέλεσμα στην ομάδα του και ίσως τις ελπίδες να αποφύγει την Α2.

Η ομάδα του Λυκογιάννη παρέμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας, μαζί με τον ΠΑΟΚ.

Η Δόξα πήρε γρήγορα προβάδισμα στο ματς (11-6, 6′), ωστόσο ο Κολοσσός ισοφάρισε στο δεκάλεπτο (14-14, 10′). Μετά από… μαζεμένη αστοχία για τις δύο ομάδες και πέντε λεπτά χωρίς καλάθι, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (16-22, 17′), μετά από σερί 8-0. Οι γηπεδούχοι, όμως, μάζεψαν τη διαφορά κι έμειναν κοντά στο ημίχρονο (30-31, 20′).

Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Ροδιτών και με σερί 9-0 πέρασε μπροστά (43-41, 27′), με την τρίτη περίοδο να βρίσκει μπροστά τους φιλοξενούμενους (43-46, 30′). Οι Επτανήσιοι κυνηγούσαν στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο (57-58, 38′), με το φινάλε να είναι δραματικό, όταν στο 61-62 ο Χολ είχε 0/2 βολές και στη συνέχεια ο Τσαλδάρης δεν κατάφερε να βάλει το νικητήριο καλάθι για την ομάδα του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η αναμέτρηση κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αφού η Δόξα το πάλεψε πάρα πολύ κόντρα στον δυναμικό Κολοσσό. Τα ποσοστά σε σουτ και βολές ήταν πάνω – κάτω στα ίδια επίπεδα. Οι Ροδίτες, ωστόσο, μάζεψαν 45 ριμπάουντ και πέτυχαν 10 παραπάνω πόντους μέσα στο ζωγραφιστό από τη Δόξα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τρέβορ Ρέλεφορντ σε 37:28 μέτρησε 18 πόντους (6/8δ., 1/3τρ., 3/4β.), πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκανε 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 1 λάθος.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Χολ σε 23:56 μέτρησε 12 πόντους (2/4δ., 1/3τρ., 5/7β.), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Δεμερτζής σε περίπου 10 λεπτά είχε μόνο 1 ασίστ και 0/1 δίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Δόξα κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ στα τελευταία δεύτερα του ματς και να απειλήσει τον Κολοσσό. Ο Σαλούστρος με 1/2 βολές έκανε το 59-62, για να οδηγηθεί μετά ο Χάρις στις βολές και να ευστοχήσει και στις δύο (61-62, 39’46”). Ο Χολ πήγε επίσης στη γραμμή των βολών, αλλά αστόχησε και στις δύο. Η τελευταία επίθεση έμεινε για τους Λευκαδίτες, με τον Τσαλδάρη να έχει την μπάλα και να εισχωρεί μέσα στη ρακέτα, αλλά αστόχησε, ο Ρέλεφορντ μάζεψε το ριμπάουντ κι έτσι η αναμέτρηση τελείωσε με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να πιστέψουν ότι έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους και τους φιλοξενούμενους να τους παρηγορούν.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι δύο ομάδες τα… σπάσανε και σίγουρα «πετάνε» τα τρίποντα (6/25, 5/21).

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 30-31, 43-46, 61-62.