Αρχική Ειδήσεις Αθλητισμός Λαύριο – Δόξα Λευκάδας 80-60

Λαύριο – Δόξα Λευκάδας 80-60

0

Το εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο (46-29) του Λαυρίου (9-14), του επέτρεψε να νικήσει εύκολα τη Δόξα με 80-60 και να καλοβλέπει τα playoffs. Η ομάδα της Λευκάδας βρίσκεται μαθηματικά πλέον στην Α2.

Το Λαύριο με αυτή τη νίκη μπήκε στο… κάδρο των playoffs, ενώ πλέον η Δόξα αποχαιρετά τη Basket League. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή του αγώνα προβάδισμα στο σκορ, δυσκόλεψαν την επιθετική λειτουργία της ομάδας της Λευκάδας, κράτησαν μια διαφορά ασφαλείας σε όλη τη διάρκεια του ματς, φτάνοντας σε ένα άνετο 80-60.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Γκρέι (15π.) και Χάμιλτον (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ενώ για τη Δόξα καλό ματς έκανε ο Μάρας με 12 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Το Λαύριο κατάφερε να χτίσει μια μικρή διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου με το τρίποντο του Γκρέι (24-14, 9′). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, έσφιξαν την άμυνα τους και εκμεταλλευόμενοι το ποσοστό τους στα τρίποντα (50%, 5/10) και τις ελεύθερες βολές (11/12), έκλεισαν το ημίχρονο στο +17 (46-29).

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την ομάδα του Σερέλη, η οποία έφτανε εύκολα στο αντίπαλο καλάθι με αποτέλεσμα να μην αντιμετωπίσει πρόβλημα σε κανένα σημείο του δευτέρου ημιχρόνου και κατάφερε να φτάσει σε μια επιβλητική νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Λαύριο σούταρε καλά από τη γραμμή του τριπόντου (9/19, 47%) έναντι της Δόξας (4-16, 25%), κυριάρχησε στον τομέα των ασίστ (22-12), ενώ καθάρισε το ματς από το πρώτο ημίχρονο (46-29).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Στίβεν Γκρέι είχε 15 πόντους 4/7 εντός πεδιάς, 3/4 βολές), 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ κατάφερε να συγκεντρώσει 20 πόντους στο σύστημα αξιλόγησης.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άλεξ Χάρις είχε μόλις 4 πόντους (1/7 σουτ), 3 ριμπάουντ και 2 λάθη σε 24:50 και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την Δόξα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το δεύτερο ημίχρονο ξεκαθάρισε το… τοπίο, αφού η ομάδα του Σερέλη έσφιξε την άμυνα της και κατάφερε να πάει στο ημίχρονο προηγούμενη με 17 πόντους (46-29).

ΑΦΑΝΗΣ-«ΗΡΩΑΣ»: Ο Άσλεϊ Χάμιλτον βοήθησε τον Γκρέι, αφού τελείωσε το ματς με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ,1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 24:03.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο τίποτα, ενώ η Δόξα το ποσοστό της στα τρίποντα (4-16, 25%), την «φτωχή» της δημιουργία (12 ασίστ) και το καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-29, 62-41, 80-60

Πηγή: Gazzetta.gr

Προηγούμενο άρθροΕξόρμηση του ΕΟΣ Πρέβεζας στο όρος Περιστέρι με στόχο την κορυφή “Καλόγηρος”
Επόμενο άρθροΧάλκινη η Νίκη Λευκάδας – Την τρίτη θέση κατέκτησαν τα κορίτσια μας!