Αρχική Ειδήσεις Αθλητισμός Στο Αιτωλικό και το Άκτιο βρέθηκε ο Φίλανδρος

Στο Αιτωλικό και το Άκτιο βρέθηκε ο Φίλανδρος

0

Στο Αιτωλικό και το Άκτιο βρέθηκε ο Φίλανδρος στην γειτονική μας Αιτωλοακαρνανία στα πλαίσια αντίστοιχων αθλητικών εκδηλώσεων.

Πιο συγκεκριμένα, στον 11ο Δρόμο Λιμνοθάλασσας Αιτωλικού, το Σάββατο την 23/09/2017, ο Φίλανδρος έλαβε μέρος με 3 αθλητές. Στον αγώνα των 5χλμ ο Νικόλαος Φράγκος έλαβε την 3η θέση της γενικής κατηγορίας με χρόνο 20’13”, ενώ οι 2 αθλητές του αγώνα των 10χλμ που τερμάτισαν, αποτελούνταν από την Κωνσταντίνα Σταματέλου η οποία κατέλαβε την 2η θέση της γενικής με χρόνο 41’09” και ο Ελευθέριος Χαλικιάς με χρόνο 41’12”.

Μία εβδομάδα μετά την Κυριακή 1/10/2017 ο Φίλανδρος έλαβε εκκίνηση με 10 αθλητές στον 18ο Άκτιο Ημιμαραθώνιο Δρόμο. Ειδικότερα στον αγώνα των 5χλμ την 1η και 2η θέση της γενικής κατάταξης κατέλαβαν οι Ευστάθιος Χαμοσφακίδης (20’38”) και Δημήτριος Κατωπόδης (20’54”) με χρόνους καθόλου αντιπροσωπευτικούς για τους ίδιους, μιας λόγω λάθους της διοργάνωσης κατέληξαν να βγουν από την πορεία του αγώνα και να επιστρέψουν πάλι σε αυτή αφού διένυσαν αρκετά παραπάνω μέτρα. Στον αγώνα των 21χλμ τερμάτισαν οι κάτωθι αθλητές: Θεόδωρος Αντύπας 1.30’15”, Θεοφύλακτος Κατωπόδης 1.36’30”, Αλέξανδρος Καταγής 1.36’33”, Κωνσταντίνος Ζακυνθινός 1.48’16”, Χρήστος Σέρβος 1.56’18”, Άγγελος Βουκελάτος 2.26’27”.

Προηγούμενο άρθροΟ χαιρετισμός του Δημάρχου Λευκάδας στα εγκαίνια του Μουσείου Άγγελου Σικελιανού