Αρχική Top Stories Οι ακαδημίες του Γυμναστικού Συλλόγου Λευκάδας στην 12η Δωδωναία Συνάντηση Ακαδημιών

0

Το Σάββατο 14/04/2018 ο Γυμναστικός Σύλλογος Λευκάδας συμμετείχε με περίπου 35 αθλητές των ακαδημιών του στην 12η Δωδωναία Συνάντηση Ακαδημιών, τη μεγάλη γιορτή του στίβου που διοργανώνει η Ε.Κ.Α. Δωδώνη Ιωαννίνων με την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Ηπείρου.

Σε ένα ηλιόλουστο και αρκετά γεμάτο Στάδιο, παιδιά από τις ακαδημίες 18 σωματείων της περιοχής, είχαν την ευκαιρία να συναγωνισθούν μεταξύ τους σε δρόμους, άλματα και ρίψεις με χαλαρή διάθεση, αφού οι αγώνες αυτού του είδους έχουν σκοπό να βάλουν τους μικρούς αθλητές σε κλίμα αγώνων τηρώντας πιστά τη βασική αρχή του «ευ αγωνίζεσθαι». Παράλληλα, υπήρχαν και αγωνίσματα για προ-αγωνιστικά και αγωνιστικά τμήματα, κατηγορία OPEN καθώς και ένας αγώνας 200μ βετεράνων.

Οι αθλητές του Γυμναστικού πραγματοποίησαν γενικά καλές εμφανίσεις και κατέκτησαν 4 μετάλλια. Ειδικότερα:

• Ο Χόρτης Κωστής στο vortex αγοριών ΜΙΝΙ με επίδοση 29,40μ κατέλαβε την 5η θέση
  • Η ομάδα σκυταλοδρομίας 4Χ60μ μεικτή, αποτελούμενη από την Μεσσήνη Δανάη, Ρεκατσίνα Ειρήνη, Μαγκανάκη Ειρήνη και Βαλλιανάτου Μιριάννα με επίδοση 35’’05 κατέλαβε την 6η θέση
  • Η Βαλλιανάτου Μιριάννα στο μήκος ΠΚΒ’ με επίδοση 4,20μ κατέλαβε την 7η θέση
  • Η Κατωπόδη Στέλλα στα 600μ ΠΚΒ’ με επίδοση 2’04’’04 κατέλαβε την 7η θέση
  • Ο Χαλικιάς Δημήτρης στα 100μ Ανδρών OPEN με επίδοση 12’’04 κατέλαβε την 8η θέση και
  • Η Δρακάτου Κων/να στο μήκος ΜΙΝΙ κοριτσιών με επίδοση 3,30μ κατέλαβε την 8η θέση

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τους αθλητές μας είναι το επόμενο Σάββατο 21 Απριλίου στο Εθνικό Στάδιο Ιωαννίνων «Ζωσιμάδες», όπου θα πραγματοποιηθεί το Διασυλλογικό Πρωτάθλημα ΠΠ/ΠΚ Α’

Προηγούμενο άρθροΠαρέμβαση του Θανάση Καββαδά στην επιτροπή Οδικής Ασφάλειας της Βουλής για το οδικό δίκτυο της Λευκάδας