Αρχική Ειδήσεις Αθλητισμός Νίκη Λευκάδας: Λύγισε στην παράταση και έμεινε εκτός κυπέλλου

Νίκη Λευκάδας: Λύγισε στην παράταση και έμεινε εκτός κυπέλλου

0
basket-ball

basket-ball

73-73 κ.α., 90-87 τελικό ο Αθηναϊκός.

Αν και έπαιξε πολύ καλά, πάλεψε σε άμυνα και επίθεση, τελικά η Νίκη Λευκάδας, δεν κατάφερε να προκριθεί και λύγισε στην παράταση 90-87, αφού η διαφορά που “έχτισε” ο Αθηναϊκός στο πρώτο μέρος, ήταν τελικά το “κλειδί” για τη πρόκρισή του.

Ο Αθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και δημιούργησε μια διαφορά 9 πόντων, που την κράτησε μέχρι το΄τέλος του ημιχρόνου. στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα, γύρισε το παιχνίδι και στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο.

Οδηγηθήκαμε στην παράταση, όπου και εκεί είχαμε εναλλαγή στο σκορ και ουσιαστικά η πρόκριση χάθηκε στις λεπτομέρειες.

Η εμφάνιση του δευτέρου ημιχρόνου, ήταν πιστική για τα κορίτσια, που έδειξαν τι μπορούν να κάνουν φέτος στην Α1, που ξεκινάει την επόμενη εβδομάδα.

Δεκάλεπτα: 26-17, 47-38, 59-61, 79-79 καν.αγ., 90-87 παράταση

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΣΒ (Καλογερόπουλος, Χρυσοβιτσιάνος): Σπαθάρου 16(2), Σταμάτη 2, Λουκάτου 5(1), Κεχαγιά 24(2), Νιξίνα 12, Μοντγκόμερι 10, Ντάνιελ 21(1).

ΑΣ ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Βαφιάς, Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 17, Καμπουράκη 4, Γράψα 2, Κρητικού, Ψυχογιού 7(1), Ισκιόγλου 12, Σμιθ 17(2), Κρουκ-Ουίλλιαμς 28(2)

– See more at: lefkadasportnews.gr

Προηγούμενο άρθροΒ΄ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας: 1η αγωνιστική