Α΄-Β΄ΕΠΣ Π-Λ, Τηλυκράτης, Οδυσσέας, Δόξα.

Ποδόσφαιρο

ΤΗΛΥΚΡΑΤΗΣ – ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1-1
Το ντέρμπι του Ιονίου

Τον πρώτο του βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα πήρε ο ΑΠΣ Ζάκυνθος και ο Τηλυκράτης Λευκάδας.

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα στο δημοτικό στάδιο της Λευκάδας.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο, πίεσαν, όμως ήταν σε καλή μέρα ο τερματοφύλακας της Ζακύνθου Παλιούρας, αλλά και άστοχοι οι επιθετικοί των γηπεδούχων.

Η Ζάκυνθος πάντως σε γενικές γραμμές έδειξε πολύ βελτιωμένη και μάλιστα με τον Παπαστεργίου θα μπορούσε να είχε σκοράρει όταν έχασε τετ α τετ ευκαιρία.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Ζόραν Γέβτοβιτς στάθηκε καλύτερα, ενώ από το 75΄ και μετά οι γηπεδούχοι ανέβηκαν, πίεσαν, είχαν ένα δοκάρι και γενικά απείλησαν αρκετά την εστία του Παλιούρα.

ΤΟ “ΦΙΛΜ” ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

42΄: Η πρώτη καλή φάση του αγώνα ήταν για τη Ζάκυνθο. Ο Παπαστεργίου έφυγε στον κάθετο άξονα στην πλάτη της άμυνας του Τηλυκράτη, βγήκε τετ α τετ με τον Ταΐρη, όμως το πλασέ που επιχείρησε έφυγε πάνω απ΄την εστία του Τηλυκράτη

45΄: Ο Τεπετός κάνει σουτ από το ύψος της περιοχής, ο Παλιούρας απομακρύνει

45΄+1΄: Ο Καταγής εκτελεί κόρνερ, ο Γεωργαντζιάς κάνει το σουτ λίγο άουτ

55΄: Ο Σαχινίδης κάνει την πάσα, ο Κούσης μέσα απ’ την περιοχή πιάνει το σουτ συρτά, η μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι

58΄: Μπασιούκας, Μελισσόπουλος, Σαχινίδης αλλάζουν τη μπάλα, ο τελευταίος πλασάρει μέσα απ’ την περιοχή, η μπάλα λίγο άουτ

66΄: Καλό σουτ Παλάσκα, η μπάλα λίγο άουτ

73΄: Ο Μπασιούκας πιάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής η μπάλα άουτ

74΄: Κι άλλο σουτ του Παλάσκα η μπάλα φεύγει άουτ

85΄: Ο Γεωργίου σε καλή θέση σουτάρει άουτ

90΄: Ο Μπασιούκας μέσα στην περιοχή, σουτάρει ο Παλιούρας αποκρούει

90΄+1΄: ΑΠΟΒΟΛΗ… Ο Τσίτσης αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη και η Ζάκυνθος μένει με δέκα παίκτες

90΄+3΄: ΔΟΚΑΡΙ… Ο Γεωργίου εκτελεί φάουλ, ο Παλάσκας πιάνει την κεφαλιά η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Παλιούρα

Τηλυκράτης (Σάββας Καρυπίδης): Ταΐρης, Μελισσόπουλος (60΄ Παλάσκας), Τεπετός (75΄ Γεωργίου), Κούσης, Σμίλτος, Μπασιούκας, Καταγής (87΄Σκερλετίδης), Κλάζογλου, Ντζιμάνης, Σαχινίδης, Γεωργαντζιάς.

Ζάκυνθος (Ζόραν Γέφτοβιτς): Παλιούρας, Φιλάι, Τσίλης, Πετράκος, Τσολακούδης, Μιλόσεβιτς, Παπαστεργίου, Τσίτσης, Κερμενίδης (85΄ Βυθούλκας), Σιάνης (56΄ Σολομωνίδης), Τσορμπατζίδης (90΄+2΄Μάγκας).

Κίτρινες κάρτες: Παλιούρας, Παπαστεργίου, Τσίτσης (2η κίτρινη), Τσορμπατζίδης για τη Ζάκυνθο και Σμίλτος, Καταγής, Κλάζογλου, Παλάσκας.

Δηλώσεις…

Ζόραν Γέβτοβιτς (Προπονητής Ζακύνθου)

Δηλώσεις στο ioniansports.gr: Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου. Το παιχνίδι ήταν πολύ δύσκολο όχι μόνο γιατί παίζαμε κόντρα σε μια καλή και έμπειρη ομάδα, αλλά γιατί είχαμε μεγάλο πρόβλημα στην ψυχολογία μετά τα δύο άτυχα αποτελέσματα.

Έπρεπε να ξεπεράσουμε τους εαυτούς μας και το καταφέραμε.

Οι παίκτες μου μέχρι το 75΄ στάθηκαν πολύ καλά. Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι μας απείλησαν αλλά τελικά καταφέραμε να πάρουμε την ισοπαλία.

Αυτός ο βαθμός έχει μεγάλη σημασία στον ψυχολογικό τομέα περισσότερο.

Συνεχίζουμε μέσα απ’ τα πολλά προβλήματα να δουλεύουμε.

Σάββας Καρυπίδης (Προπονητής Τηλυκράτη)

Δηλώσεις στο ioniansports.gr: Σήμερα κάναμε ένα καλό δεύτερο ημίχρονο και δείχνουμε πως κάθε παιχνίδι θα είμαστε και πιο βελτιωμένοι. Δικαιούμαστε ένα γκολ αφού από τα μισά του δευτέρου μέρους βάλαμε κάτω τη μπάλα, πιέσαμε ψηλά, δημιουργήσαμε φάσεις αλλά μας έλλειψε το σωστό τελείωμα.

Δεν είχαμε καθαρό μυαλό να σκοράρουμε, αλλά πιστεύω πως σε κάθε ματς θα είμαστε και καλύτεροι.

Θέλω να πω ότι προς το τέλος του αγώνα σημειώσαμε ένα γκολ που δε μέτρησε ως φάουλ στον Παλιούρα. Έχω επιφυλάξεις για το αν ήταν φάουλ, αφού και οι παίκτες μου είπαν πως έπρεπε να μετρήσει γιατί δεν υπήρξε επαφή με τον τερματοφύλακα.

Θέλουμε πολλή δουλειά κι έχουμε δύσκολο δρόμο να διανύσουμε. Πρέπει να προσπαθήσουμε πολύ. Πάντως το γεγονός ότι παίξαμε σωστά στο δεύτερο ημίχρονο είναι ενθαρρυντικό.

Θέλω να ευχηθώ καλή συνέχεια στη Ζάκυνθο, μια ομάδα από την οποία πέρασα κι έχω καλές αναμνήσεις.

ΠΕΡΙΛΗΠΤΙΚΩΣ…

Με κορυφαίο τον Κώστα Παλιούρα η Ζάκυνθος πήρε το βαθμό της ισοπαλίας. Ο γκολκίπερ της Ζακύνθου ένιωσε ενοχλήσεις από το πρώτο ημίχρονο στο λαγονοψοΐτη και έπαιζε όλο το δεύτερο τραυματίας.

Φόβοι για κάταγμα στη μύτη του Τσορμπατζίδη εκφράστηκαν αρχικά, όταν τραυματίστηκε προς το τέλος του αγώνα. Ο Τσορμπατζίδης έδιωξε τη μπάλα και μετά συγκρούστηκε με παίκτη του Τηλυκράτη. Ο παίκτης της Ζακύνθου όπως όλα δείχνουν δεν έχει κάτι σοβαρό.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Τσίτσης. Έτσι θα απουσιάσει από το επόμενο ματς της ομάδας.

Από το 75΄ και μετά ο Τηλυκράτης έκλεισε στα καρέ της τη Ζάκυνθο όμως ο Παλιούρας και η αστοχία των παικτών του δεν τον άφησαν να σημειώσει κάποιο γκολ

Στο 50ο λεπτό πήρε το πρώτο της κόρνερ η ομάδα της Ζακύνθου

Φιλική συζήτηση είχε ο Σάββας Καρυπίδης με μέλη της Ζακυνθινής αποστολής. Ο έμπειρος τεχνικός έχει πολύ καλό όνομα στη Ζάκυνθο, αφού επί των ημερών του η ομάδα είχε παίξει σπουδαίο ποδόσφαιρο στο Νότιο Όμιλο της Γ΄ εθνικής.

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΝΥΔΡΙΟΥ- ΑΕ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ 1-0

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για το γηπεδούχο Οδυσσέα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

ΑΟ Φιλοθέης-Εθνικός Φιλιππιάδας 0-2 (ημχ. 0-1)

Οδυσσέας Νυδρίου-ΑΕ Καραϊσκάκης 1-0 (ημχ. 0-0)

Κεραυνός Θεσπρωτικού-Άρης Αιτωλικού 3-0 (ημχ. 1-0)

Αναγέννηση Περιβολίου-ΑΟ Τρίκαλα 0-4 (ημχ. 0-3)

ΑΕ Μεσολογγίου-Όλυμπος Κέρκυρας 1-0 (ημχ. 1-0)

11.ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΡΙΒΟΛΙΟΥ 0 (0-13)

Επόμενη, 4η αγωνιστική (Κυριακή 11/11/2012 – 15:00)

ΙΩΝΕΣ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-Α.Ο.ΣΥΒΡΟΥ 3-0
ΠΑΣ ΠΑΛΙΑΜΠΕΛΑ-Α.Ο.ΑΓΙΟΥ ΠΕΤΡΟΥ Διεκόπη ( 0-1)

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ

Συνέχισε τα αρνητικά αποτελέσματα η Δόξα Λευκάδας η οποία ηττήθηκε με 59-68 από τον Κόροιβο Αμαλιάδας.
Η ομάδα του Νίκου Βουρνά συνέχισε τις χαμηλές πτήσεις για μία ακόμη αγωνιστική.
Διαιτητές: Παφίλης – Νικολούλης – Παγώνης.
Τα δεκάλεπτα: 17-23, 28-36, 39-51, 59-68.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Βουρνάς): Ματενίδης 6, Βουρνάς 2, Ναούμης, Βαγενάς 14 (2), Μανούσος 13, Αχτύπης, Μίρκοβιτς, Μάρτζος 9 (3/5 τριπ.), Μάτιτς 15 (2).
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Νιπεργιάλης): Ασημακόπουλος, Νοέας 14 (2), Παναγιωτόπουλος, Καρύδας 13 (1), Κούρτης 8 (2), Αντωνιάδης 10 (2), Χατζόπουλος, Μακιτόμπε 2, Γκέρος 10, Τσόσιτς 11 (2).