Αρχική Ειδήσεις Αθλητισμός Δόξα Λευκάδας: Έκαμψε την αντίσταση του Αργοναύτη (78-65)

Δόξα Λευκάδας: Έκαμψε την αντίσταση του Αργοναύτη (78-65)

0
3015 DSCN4283

Ρεπορτάζ του αγώνα από το lefkadasportnews.gr.

Αν και η Δόξα Λευκάδας(αγωνίστηκε χωρίς Διαμαντόπουλο) είχε σε όλο το παιχνίδι το προβάδισμα, οι φιλοξενούμενοι φαίνονταν εφτάψυχοι, καθώς όσο η Δόξα έπαιρνε διψήφιες διαφορές, αυτοί είχαν λύσεις, αλλά στο τέλος δεν ήταν αρκετές.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν μεγάλα σουτ(ειδικά του Μουρατίδη) από την περιφέρεια που έκοβαν τα πόδια στους αντιπάλους, καθώς όταν πλησίαζαν σε απόσταση 4-5 πόντων, οι παίχτες του Γιώργου Ζαφειρούδη, πάταγαν λίγο το….γκάζι και πήγαιναν την διαφορά σε απόσταση ασφαλείας.

Σύμφωνα με το έγκυρο ρεπορτάζ του lefkadasportnews.gr μετά το αρχικό 0-4, γρήγορα γρήγορα με μπροστάρηδες τους Κυριακόπουλο και Κατωπόδη η Δόξα πήρε κεφάλι και ξέφυγε με +9(14-5) και έκλεισε το δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ 22-11.

Οι φιλοξενούμενοι, μετέπειτα ανέβασαν στροφές, εκμεταλλεύτηκαν ορισμένα λάθη της Δόξας πλησίασαν στους -4(30-26, 32-28), αλλά η ομάδα του Γιώγου Ζαφειρούδη βρήκε λύσεις και με σερί 12-4, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +8(42-34).

Η συνέχεια στην επανάληψη ήταν στο ίδιο μοτίβο, με την Δόξα να είναι συνέχεια μπροστά στο σκορ και τον Αργοναύτη να κυνηγάει. Η Δόξα ανέβασε για μία ακόμη φορά την διαφορά πάνω από 10 πόντους(60-47), όμως οι παίχτες του κ. Καλαντζή με ένα σερί 10-2, έδωσαν άλλη ομορφιά στην τελευταία περίοδο, καθώς το 62-57 του γ΄ δεκαλέπτου, φαίνονταν ρευστό.

Η δ΄ περίοδο, κύλησε στο ίδιο μοτίβο…οι μεν μείωναν και οι δε αύξαναν στην διαφορά! Οι φιλοξενούμενοι, πλησίασαν στους 4 πόντους, αλλά 2 τρίποντες βόμβες από Μαρίνο και Μουρατίδη, ξεσήκωσαν κόσμο και πάγκο της Δόξας. Το παιχνίδι είχε πάρει πλέον το δρόμο του και όλοι περίμεναν το τελικό αποτέλσμα που θα γράψει ο φωτεινός πίνακας, που δεν ηταν άλλο από το 78-65.

Η Δόξα πήρε άλλο ένα σημαντικό ρόζ φύλλο αγώνα, απέναντι σε μία καλή ομάδα όπως είναι ο Αργοναύτης, που έχει καλούς ψηλούς και σήμερα είχε για διακριθέντα τον Γαλανίδης (Νο 8, για όσους ήταν στο κλειστό).

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα της Λευκάδας, αγωνίζεται εκ νέου εντός έδρας, αυτή την φορά με το Στρατώνι(είχε ηττηθεί στην πρεμιέρα), όπου ξεκινάει και ο δεύτερος γύρος του πρωταθλήματος.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Παπαδόπουλος Θ..
Τα δεκάλεπτα: 22-11, 42-34, 62-57, 78-65.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 24 (3), Αργυρός 3 (1), Μαρίνος 3 (1), Κατωπόδης 8, Καραδολάμης, Ιωακειμίδης, Σκλάβος 22 (1), Μπέσκας, Κρητικός, Πασσαλίδης 3, Μουρατίδης 15 (5).
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Καλαντζής): Καλπαξίδης, Πετρίδης 2, Γερομιχαλός 8 (2), Γαλανίδης 22 (2), Ψάλτου Μίλ. 3 (1), Δάλπας 4, Κοντόπουλος, Ζώτος 12, Κασούρας, Ψάλτου Μάρκ. 14.