Αρχική Ειδήσεις Αθλητισμός ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: Υπέκυψε και το Στρατώνι (84-71)

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: Υπέκυψε και το Στρατώνι (84-71)

0
3044 DSCN4408

Ρεπορτάζ του αγώνα από το lefkadasportnews.gr.

Σε ένα από τα μεγάλα παιχνίδια της αγωνιστικής, Δόξα και Στρατώνι απέδειξαν γιατί είναι στις υψηλές θέσεις στην βαθμολογία, καθώς όσοι βρέθηκαν στο κλειστό της Λευκάδας παρακολούθησαν ένα σπουδαίο μπάσκετ με τους γηπεδούχους να χαμογελάνε στο τέλος.

Από την αρχή το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με πότε την μία να παίρνει μια μικρή διαφορά, και πότε την άλλη. Τελικά, η Δόξα με ένα μικρό σερί, κατάφερε να προηγηθεί με +5 στο τέλος του δεκαλέπτου, έκλεισαν το δεκάλεπτο με 26-21.

Οι παίχτες του κ. Ζαφειρούδη, μπήκαν καλύτερα στη 2η περίοδο, βραχυκύκλωσαν τους φιλοξενούμενους με άμυνα ζώνης, και αφού αυτοί ήταν άστοχοι, έξω από τα 6.75μ, η Δόξα πήρε μια διαφορά με 31-22, στην συνέχεια αυξήθηκε στο +11(37-26) και +13 αργότερα( 42-29). Η Δόξα πάταγε καλύτερα, αύξησε στο +15(49-34), όμως το δεκάλεπτο έκλεισε με 49-37.

Στην επανάληψη, οι παίχτες του κ.Μύθου, βάλθηκαν να μας τρελάνουν, αφού με ένα επμέρους σκορ 15-1, έφτασαν στο -1(50-49), μόλις στο 26΄ λεπτό. Η Δόξα σκόραρε μόνο με βολές(ευτυχώς έμπαιναν). Ο Μαρίνος στο 28΄ έκανε το 58-52, με το πρώτο και μόνο εντός πεδιάς καλάθι της Δόξας στο 2ο δεκάλεπτο, που τελείωσε 60-57, με 2/2 βολές του Μαρίνου.

Στην τελευταία περίοδο το 65-62 που έγινε στην αρχή, αφού οι δύο ομάδες έβρισκαν σκορ, με ένα ξέσπασμα της Δόξας Λευκάδας και ένα επιμέρους 14-2, έγινε 79-64 και κάπου εκεί το ροζ φύλλο αγώνα έμεινε στην Λευκάδα. Όσο φιλότιμες προσπάθειες και να έκαναν οι φιλοξενούμενοι, δεν θα άλλαζε κάτι εκτός από την τελική διαφορά, που ήταν τελικά +13(84-71), με την Δόξα να παίρνει και την ρεβάνς από την ήττα στο πρώτο μέρος.

Για ακόμη ένα παιχνίδι, Σκλάβος και Κυριακόπουλος οδήγησαν εκ του ασφαλούς την Δόξα στην νίκη, με τους υπόλοιπους να έχουν πολύ καλή συνεισφορά σε άμυνα και επίθεση.

Στο 27΄ λεπτό, μπήκε ο Διαμαντόπουλος στο παιχνίδι, όμως ένα τράβηγμα (έτσι έδειξε να είναι) τον ανάγκασε να αποσυρθεί στα μέσα του 4ου δεκαλέπτου.

Από τους ηττημένους, ο κύριος #12(Κιγμέτογλου), τα έβαλε με όλους.

Διαιτητές: Φακίτσας – Γερακίνης.
Τα δεκάλεπτα: 26-21, 49-37, 60-57, 84-71.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 15, Αργυρός, Μαρίνος 9 (1), Μουρατίδης 9 (1), Κατωπόδης 6, Καραδολάμης 10 (2), Διαμαντόπουλος 5 (1), Σκλάβος 20, Μπέσκας, Πασσαλίδης 10.

ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου): Ματενίδης 6, Ψευτογκάς, Κουντουρατζόγλου 8 (1), Βελλίδης 6 (2), Μυστιλιάδης 7 (2), Μόσχου 3 (1), Κιγμέτογλου 26 (1), Νουκάρης 1, Νταράκης 6, Δασκαλόπουλος 8.