0
doxa522

doxa522

Βίντεο από τον αγώνα, αποτελέσματα και βαθμολογία 14ης αγωνιστικής.

Μεγάλη νίκη για τη Νίκη Βόλου με σκορ 78-56 επί της Δόξας Λευκάδας στο κλειστό της Νέας Ιωνίας. Η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη κάλυψε παράλληλα και τη διαφορά της ήττας των δύο πόντων στον α΄ γύρο και έτσι, υπερτερεί πλέον σε περίπτωση ισοβαθμίας με τη Δόξα, την οποία άφησε μόνη στην τελευταία θέση της κατάταξης.

Η Νίκη είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν που πήρε τη διαφορά κι έφθασε στην εύκολη επικράτηση. Στην τελευταία περίοδο, οι “κυανόλευκοι” πέτυχαν 33 πόντους! Πρώτος σκόρερ ο Γιώργος Μαυρογιάννης με 20 και τρία τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε ο Μυστηλιάδης με 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-10, 29-27, 45-39, 78-56
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης): Φωσσές 2, Σαμαράς 4, Μαυρογιάννης 20 (3), Κουτίνας 7 (1), Στάμος 11, Καραγκιολίδης 6, Μαλτέσιος 9, Θεοδωράκος 2, Μυστηλιάδης 17 (2).
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Παπαδόπουλος): Ματενίδης 8, Πανάρας 19 (4), Ναούμης, Μουρατίδης 5 (1), Βαγενάς 4, Τζανιδάκης 2, Μανούσος 2, Αχτύπης 1, Μάρτζος 11, Κουκουνιάς, Μάτιτς 4.

Αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής: Ηράκλειο – Παγκράτι 84-78, Λαύριο – Τρίκαλα 76-72 (62-62 κ.α.), Φιλαθλητικός – Ικαροι Σερρών 96-73, Αγία Παρασκευή – Ν. Κηφισιά 68-74, ΟΦΗ – Κόροιβος Αμαλιάδας 84-89, Αρκαδικός – Ερμής Λαγκαδά 71-60, Νίκη Βόλου – Δόξα Λευκάδας 78-56.

Βαθμολογία: Φιλαθλητικός 26, Ν. Κηφισιά 25, Τρίκαλα 24, Ίκαροι Σερρών 23, Λαύριο 23, Κόροιβος 23, Αγ. Παρασκευή 22, Παγκράτι 21, Αρκαδικός 20, Ηράκλειο 19, Ερμής Λαγκαδά 18, ΟΦΗ 17, Νίκη Βόλου 17, Δόξα Λευκάδας 16.