Απομακρύνθηκε από την κορυφή η ΝΙΚΗ

0

Δελτίο τύπου της Νίκης Λευκάδας ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Τερψιθέα Γλυφάδας-ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ        50-48

Απομακρύνθηκε από την κορυφή η ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ που έχασε για τρίτη φορά φέτος και πρώτη φορά στον δεύτερο γύρο. Η ΝΙΚΗ δεν είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της και έπαιξε καλή άμυνα κατά διαστήματα, αλλά επιθετικά έδειξε αδυναμίες.
Η ΝΙΚΗ ξεκίνησε δυνατά και πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ το οποίο διατήρησε μέχρι την τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου όταν με τρίποντο η Τερψιθέα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά.
Στην τρίτη περίοδο η Τερψιθέα άρχισε να σουτάρει τρίποντα με μεγάλα ποσοστά ευστοχίας που τις έδωσαν την δυνατότητα να διατηρεί σταθερό προβάδισμα στο σκορ 4-5 πόντων.
Στην τελευταία περίοδο η ΝΙΚΗ άρχισε σταδιακά να ροκανίζει την διαφορά αλλά και πάλι με συνεχόμενα τρίποντα η Τερψιθέα ανακτούσε τη διαφορά. Στο τελευταίο δίλεπτο τα κορίτσια της Λευκάδας μπόρεσαν και πήραν το έλεγχο του αγώνα και κατάφεραν τελικά να ισοφαρίσουν το σκορ 48-48, 31’’ πριν τη λήξη. Η Τερψιθέα έκανε υποδειγματική επίθεση με τα δύο αστέρια της ομάδας (Σπαθάρου-Παναγιωτοπούλου) να συνεργάζονται άψογα και την τελευταία να πετυχαίνει εύκολο καλάθι. Η ΝΙΚΗ είχε μια τελευταία ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι σε επίθεση 10’’ αλλά τελικά το τρίποντο που επιχείρησε η Τσαντάκη ήταν άστοχο.
Πέρα από τις λεπτομέρειες των τελευταίων λεπτών ο αγώνας κρίθηκε στις επιπόλαιες επιθέσεις της ΝΙΚΗΣ, στην αδυναμία να ελέγξει τα αμυντικά ριμπάουντ, στα χαμηλά ποσοστά στις ελεύθερες βολές (12/20) αλλά και στην μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα της αντιπάλου.

Η ΝΙΚΗ διατηρείται στην 3η θέση του πρωταθλήματος που υπό προϋποθέσεις μπορεί να οδηγήσει στην Α1 αλλά με 8 παιχνίδια να απομένουν είναι νωρίς να γίνουν αξιόπιστες προβλέψεις.

Δεκάλεπτα: 9-12, 24-22, 40-36, 50-48

ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛ. (Παπασπυριδάκος-Μπορίνος): Σπαθάρου 7(1), Γεβοντιάν 11(3), Θεοδωρέλη 2, Κωνσταντοπούλου 2, Κωνσταντίνου 7(2), Δραγωνέα 5, Σαραφίδου, Ζεβαχιργιάν 4, Παναγιωτοπούλου 12(1)
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Ζαβιτσάνος): Τζανή 5, Τελίδου 16(2), Τσαντάκη 5, Σχίζα, Κρητικού 2, Φλέγγα 14, Δελαπόρτα, Κουφογιάννη 6

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2010-2011 (ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΟΥ)

20/03/11    12:00    ΠΑΙΑΝΙΑΣ    ΑΣ ΠΑΙΑΝΙΑΣ ΚΤΗΣΙΦΩΝ – ΕΑ ΠΑΡΑΛΙΑΣ
20/03/11    12:00    ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (    ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΑΟ ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ ΓΛΥΦΑΔΑΣ
20/03/11    12:00    ΛΕΥΚΑΔΑΣ    ΑΣ ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ
20/03/11    12:00    Ν.ΚΗΦΙΣΙΑΣ    ΑΕ Ν. ΚΗΦΙΣΙΑΣ – ΑΟ ΑΣΤΗΡ ΕΞΑΡΧΕΙΩΝ
20/03/11    12:00    ΣΠΟΡΤΙΓΚ    ΑΟ ΣΠΟΡΤΙΓΚ – ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΑΟΛ ΧΙΟΥ
20/03/11    12:00    ΧΟΛΑΡΓΟΥ    ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ – ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ