Αρχική Ειδήσεις Αθλητισμός Νίκη για την ΝΙΚΗ

0
basketball

Πρωτάθλημα Α2 Εθνική Μπάσκετ Γυναικών

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ    73-56

Την πρώτη της νίκη της για φέτος πέτυχε η ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής μπάσκετ γυναικών. Η ομάδα της Λευκάδας παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ επικράτησε άνετα του Ρεθύμνου με σκορ 73-56.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΝΙΚΗ ήταν αποτελεσματική στην επίθεση και δυνατή στην άμυνα καταφέρνοντας νωρίς στο παιχνίδι διαφορά πάνω από δέκα πόντους. Στην δεύτερη περίοδο η ΝΙΚΗ συνέχισε το καλό παιχνίδι διευρύνοντας τη διαφορά και κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 40-26.
Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού καθώς η ομάδα της Λευκάδας άλλαζε συνεχώς σχήματα και συστήματα σε άμυνα και επίθεση, με το σκορ όμως να παραμένει σε διαφορές πάνω από δέκα πόντους για την ΝΙΚΗ. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Ρεθύμνου έκανε μια τελευταία προσπάθεια να πλησιάσει στο σκορ παίζοντας πιεστικό zone press αλλά η Λευκάδα βρήκε τις λύσεις και τελικά «καθάρισε το παιχνίδι» με άνεση.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ-ΑΡΚΑΔΙ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 73-56

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 40-26, 59-42, 73-56.
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (ΖΑΒΙΤΣΑΝΟΣ): Τελλίδου 29 (4), Τσαντάκη 2, Φλέγκα19 (3), Κρητικού, Ανυφάντη, Τζανή 4, Τζίμπο2, Δελαπόρτα, Κουφογιάννη 12,Σχίζα 5, Γράψα, Κοψιδά.

ΡΕΘΥΜΝΟ (ΔΑΜΑΝΑΚΗΣ): Κούγια 2, Λαμπιθιανάκη, Φοβάκη 9, Κουντούρη, Γαληστιάνου 18(1), Ακρίβου 12, Πολοπετράκη 15(1).

Την επόμενη αγωνιστική (Κυριακή 29/11)η ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ αγωνίζεται στην Πάτρα εναντίον της Παραλίας Πατρών.