Αρχική Ειδήσεις Αθλητισμός Δόξα Λευκάδας: Έκλεισε με νίκη την χρονιά (69-65 επί του ΟΦΗ)

Δόξα Λευκάδας: Έκλεισε με νίκη την χρονιά (69-65 επί του ΟΦΗ)

0

doxa522

Γράφει ο Τίμος Φίλιππας στο lefkadasportnews.gr

Μια πολύ δύσκολη νίκη πήρε σήμερα η ΔΟΞΑ, που επικράτησε του ΟΦΗ με 69-65. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, κάτι που φαίνεται από το τελικό σκορ. Ένα ματς που οι άμυνες και των δυο ομάδων ήταν αυτές που έκαναν τη διαφορά, οι γηπεδούχοι το κέρδισαν με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σκλάβο ο οποίος σημείωσε 23 πόντους.

Όλοι ήξεραν πως το παιχνίδι αυτό θα ήταν πολύ δύσκολο, κάτι που φάνηκε και μέσα στο παρκέ. Με τον ΟΦΗ από την αρχή του αγώνα να βάζει δύσκολα στη γηπεδούχο ΔΟΞΑ. Κάθε φορά που οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πάρουν διαφορά οι φιλοξενούμενοι απαντούσαν μένοντας κοντά στο σκορ. Η ΔΟΞΑ ακόμα κι όταν ξέφυγε με 11 πόντους (46-35) στο 26’, δεν κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά. Το ματς στο τέλος έγινε θρίλερ και η ευστοχία των Μάρτζου και Μουρατίδη από τη γραμμή των βολών την ώρα που η διαφορά ήταν στους δυο, αποδείχθηκε καθοριστική.

Το παιχνίδι όπως ήταν λογικό ξεκίνησε με την ομάδα της ΔΟΞΑΣ να θέλει να επιβάλει το ρυθμό της, έτσι ώστε να μη κινδυνεύσει. Στην αρχή φάνηκε πως θα το πετύχει αυτό, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη γνώμη. Ενώ η διαφορά ήταν στους 5 πόντους(10-5) και χωρίς κάποια ιδιαίτερη απειλή για τους γηπεδούχους, η ομάδα του ΟΦΗ έκανε τη πρώτη της αντεπίθεση στον αγώνα. Με ένα σερί (6-0), ανάγκασε τον προπονητή των γηπεδούχων Βαγγέλη Ζιάγκο να καλέσει το πρώτο time out στο 3’ της αναμέτρησης με το σκορ στο 10-11. Κατάφερε έτσι να σταματήσει το σερί των αντιπάλων του και με ένα δικό της σερί 4-0 η ΔΟΞΑ ανέκτησε το προβάδισμα (14-11). Μέχρι το τέλος της περιόδου τα πράγματα δεν άλλαξαν κι οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με +5 (18-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ έκανε μια ακόμα αντεπίθεση, αυτή τη φορά διαρκείας. Δυσκόλεψε πολύ την επίθεση της ΔΟΞΑΣ και έφτασε να προηγείται στο 15’ με 21-25. Οι άμυνες των δυο ομάδων ήταν πολύ σκληρές και προσπαθούσαν να αποτρέψουν τα εύκολα καλάθια. Μετά το time out του κ. Ζιάγκου, ο Σκλάβος ανέλαβε δράση. Πήρε τους γηπεδούχους από το χέρι και τους οδήγησε στο προσπέρασμα με 32-30, 30’’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Χαρακτηριστικό της μαχητικότητας του Σκλάβου είναι το καλάθι που έφερε το προσπέρασμα. Παίρνοντας το ριμπάουντ ανάμεσα σε δυο παίχτες του ΟΦΗ, σκόραρε ένα πολύ δύσκολο καλάθι παίρνοντας παράλληλα και το φάουλ. Το προβάδισμα από αυτό το σημείο και μετά δεν άλλαξε χέρια. Σκορ ημιχρόνου 34-31.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά με τη ΔΟΞΑ να μπαίνει φορτσάτη. Να προσπαθεί να πάρει μια διαφορά ασφαλείας, παίζονταν πολύ καλή άμυνα έχοντας παράλληλα και ευστοχία στην επίθεσή της. Το κατάφερε αυτό στο 26’ όταν ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (46-25). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν τα παράτησαν και προσπάθησαν να μπουν εκ νέου στο παιχνίδι. Πίεσαν περισσότερο στην άμυνά τους και κατάφεραν να ρίξουν πάλι τη διαφορά στους 7 πόντους (46-39) ένα λεπτό αργότερα. Πολύ κακή η άμυνα των γηπεδούχων σε αυτό το σημείο, με αποτέλεσμα να κλείσει η περίοδος με τη διαφορά στους 6(49-43).

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, όλοι περίμεναν πως η ΔΟΞΑ θα πατήσει γκάζι και θα καθαρίσει το παιχνίδι. Η συνολική της παρουσία στο παιχνίδι όμως δεν έδειχνε κάτι τέτοιο. Ο ΟΦΗ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και οι γηπεδούχοι να μη μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Στα τελευταία δυο λεπτά η διαφορά είχε πέσει μέχρι και τους 2 πόντους, το μεγαλύτερο προβάδισμα που είχαν οι γηπεδούχοι ήταν το +4 (62-58) στο 38’. Τα μεγάλα σουτ που βρήκε η ομάδα της ΔΟΞΑΣ από τους Σκλάβο, Κυριακόπουλο και Μάρτζο, είχαν απάντηση από τους φιλοξενούμενους, που είχαν κύριους εκφραστές τους Σταμπουλή, Ραζή και Κιτσούλη. Στο τέλος οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε όλες τις βολές κι έτσι κατάφεραν να επικρατήσουν με 69-65.

Η επιστροφή στις νίκες για τη ΔΟΞΑ έγινε με πολύ δύσκολο τρόπο, απέναντι σε μια σκληροτράχηλη ομάδα. Το ζητούμενο βέβαια ήταν το ροζ φύλο αγώνα, πράγμα που κατάφεραν. Η νίκη αυτή ήταν σημαντική και γιατί ήταν το τελευταίο παιχνίδι των γηπεδούχων για το 2014. Χρονιά που πήραν άμεσα την άνοδο για την Α2 και έθεσαν υψηλούς στόχους για τη συνέχεια. Όλοι πλέον εύχονται πως τη νέα χρονιά θα πετύχουν αυτούς τους στόχους και μακάρι όπως έκλεισε το 2014 να ξεκινήσει και το 2015, δηλαδή με νίκη. Πόσο μάλλον αν αυτή είναι σε εκτός έδρας παιχνίδι, κάτι που έχει να κάνει η ΔΟΞΑ από τη δεύτερη αγωνιστική, όταν και επικράτησε στο Ιβανώφειο του Ηρακλή. Επόμενος αγώνα πλέον από το νέο έτος, στις 10/1/2015 θα ταξιδέψει στην Αθήνα για το διπλό απέναντι στον Ηλυσιακό.

Διαιτητές: Γεωργιάδης-Πανταζής-Συμεωνίδης
Δεκάλεπτα: 18-13, 34-31, 49-43, 69-65
Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 10 (2), Μάρτζος 10 (2), Χίμπερτ 2, Μουρατίδης 7 (1), Αποστολίδης 5, Καραδολάμης, Συμεωνίδης 5, Αναγνωστόπουλος 7, Σκλάβος 23 (4/5 βολές, 5/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Γαρμπής, Βέσκας, Αργυρός
ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης, Σταμπουλής 11 (3), Ράζης 11 (1), Τζουλάκης, Μαυρογιάννης, Στυλιανού 8 (1), Λιανός 6, Κιτσούλης 16 (6/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Κυρίτσης, Χάλαρης 5 (1), Τρεπάλοβατς 8, Σκλήβας