Αρχική Ειδήσεις Αθλητισμός Δόξα Λευκάδας: Πέρασε από το Παγκράτι(87-80)

Δόξα Λευκάδας: Πέρασε από το Παγκράτι(87-80)

0

doxa522

Μεγάλη νίκη που την κρατάει σε επαφή με τις πρώτες θέσεις πέτυχε η Δόξα στο εκτός έδρας παιχνίδι στο Μετς εναντίον του Παγκρατίου με 87-80. Τραυματίστηκε ο Κυρίτσης πριν το ματς, ενώ επέστρεψε ο Βασίλης Βαγενάς. Πέντε παίχτες με διψήφιους νούμερο στους πόντους.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα της Λευκάδας, ήταν μπροστά με ένα πόντο, ήρθε ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάπελτο. Εκεί, μπήκαν οι βάσεις για το μεγάλο διπλό, καθώς η Δόξα, με τον Κανέλλο Γαρμπή να αλλάζει το ρυθμό του παιχνιδιού, κράτησε την πιο επιθετική ομάδα του πρωταθλήματος στους 13 πόντους και σημείωσε 25.

Στην επανάληψη, η Δόξα συντηρούσε την διαφορά ασφαλείες που είχε “χτίσει” και έκλεισε με +10 το δεκάλεπτο για να μπούμε στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, όπου οι γηπεδούχοι πίεσαν μετά το 58-71 στο 33΄ για το 73-77 στο 38΄ και 76-79, αλλά, με το γκολ-φάουλ του Συνεωνίδη και τρίποντο του Κυριακόπουλου, τα παιδιά του Βαγγέλη Ζιάγκου άντεξαν και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη εκτός έδρας

Διαιτητές: Βαρδάλος – Μάλαμας – Κοντύλης
Δεκάλεπτα: 22-23, 35-48, 56-66, 80-87
Παγκράτι (Καλαμπάκος): Λάκκας 4, Κοβάσεβιτς, Φωτεινάκης, Παππάς 8, Ψαρόπουλος 6 (5 ασ.), Παπαντωνάκος 11 (1), Ράπτης 11, Κουτρούλιας 19 (8/8 διπ.), Χατζηνικόλας 21 (5/7 τριπ.).
Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 13 (3/5 τριπ., 7 ασ.), Μάρτζος 4, Χίμπερτ 2, Αποστολίδης 15 (1 τριπ., 5 ασ.), Βαγενάς 2, Καραδολάμης 4, Συμεωνίδης 16 (8/11 διπ., 6 ριμπ.), Αναγνωστόπουλος 11 (2/2 τριπ., 6 ριμπ.), Σκλάβος 15 (3/5 τριπ., 8 ριμπ.), Γαρμπής 5 (1), Γεωργάκης, Αργυρός.

– See more at: lefkadasportnews.gr