Αρχική Ειδήσεις Αθλητισμός Ηττήθηκε η Δόξα στη Λιβαδειά

Ηττήθηκε η Δόξα στη Λιβαδειά

0

doxa522
Την ήττα που την αφήνει εκτός διεκδίκησης δυάδας σε μεγάλο βαθμό γνώρισε η Δόξα Λευκάδας στην Λιβαδειά, με τα κύρια αίτια της ήττας να είναι τα λάθη(18-6), το κακό δεύτερο δεκάλεπτο και ο Γκαγκαλούδης που σημείωσε 30 πόντους.

Κι΄ όμως η Δόξα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, και προηγήθηκε 15-20 στο 7΄, με τους Σκλάβο και Αποστολίδη να είναι μπροστάρηδες στο σκοράρισμα αλλά με μία μίνι αντεπίθεση των γηπεδούχων, το δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο 20-20. Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν καταστροφικό για την ομάδα της Λευκάδας, καθώς δεν έβαζε καλάθια, ενώ δέχονταν με μεγάλη ευκολία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερα στην άμυνα, με αποτέλεσμα η Δόξα να βρίσκει σκορ από το Συμεωνίδη μέχρι ενός σημείου, έφτασε να είναι μπροστά 27-31, αλλά ένα ξέσπασμα των γηπεδούχων με τον Γκαγαλούδη να πρωτοστατεί, έφερε τις δύο ομάδες με διαφορά 5 πόντων στο ημίχρονο, 38-31.

Στην επανάληψη, η Δόξα συνέχιζε να μην μπορεί να βρίσκει λύσεις στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα να είναι πίσω 57-49 στα μέσα του δεκαλέπτου, με Κυρίτση και Αποστολίδη, να προσπαθούν και τελικά να κλείνει το δεκάλεπτο με 61-54, με τους Βουκαντίνοφ και Βεσκούκη να δημιουργούν πολλά ρήγματα στην άμυνα της Δόξας.

Οι παίχτες του Βαγγέλη Ζιάγκου προσπάθησαν να αντιδράσουν στην τέταρτη περίοδο και με 67-63 προς τα μέσα του δεκαλέπτου, αλλά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα δικό τους σερί και έγινε το 78-67 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, με τους Σκλάβο και Αποστολίδη να μένουν εκτός τα τελευταία λεπτά λόγω φάουλ κια έτσι ήρθε το τελικό 87-80
Δεκάλεπτα: 20-20, 38-33, 61-54, 87-80
Διαιτητές: Σκούτας-Θεοδωρόπουλος-Ραχιώτης
Λιβαδειά (Οικονόμου): Χοτζολάρι, Βουκαντίνοφ 15 (1), Λιόντος, Βεσκούκης 9 (1), Τερματζίδης, Γκαγκαλούδης 30 (3), Μαράντος, Σάκοτα 16, Σταύρου 6, Γιανναλέτσος 3, Δημητριάδης 8 (2).
Δόξα Λευκάδας (Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 8, Μάρτζος 9 (1), Αργυρός, Αποστολίδης 16 (3), Κυρίτσης 23 (1), Καραδολάμης, Συμεωνίδης 8, Αναγνωστόπουλος 7, Σκλάβος 9 (1), Βαγενάς, Γεωργάκης.

– See more at: lefkadasportnews.gr