Αρχική Ειδήσεις Αθλητισμός Με διπλό γυρνάει από την Κω η Νίκη Λευκάδας

Με διπλό γυρνάει από την Κω η Νίκη Λευκάδας

0

nikilefkadas

Την τρίτη σερί νίκη πέτυχε η Νίκη Λευκάδας στη Κω απέναντι στον Ιπποκράτη με 58-53 και η ομάδα του Νίκου Δουβίτσα γυρίζει με το ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές από το ακρητικό νησί. Ο τραυματισμός της Κάμπελ των γηπεδούχων, έπαιξε σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού.

Η ομάδα του Γιάννη Παπούλη στάθηκε εξαιρετικά άτυχη, αφού μόλις στο 6’ η Αμερικανίδα Κορίν Κάμπελ υπέστη βαρύ διάστρεμμα και αποχώρησε (είχε πετύχει ήδη 6 πόντους), με αποτέλεσμα ο Ιπποκράτης να ξεμείνει από λύσεις. Από τη στιγμή μάλιστα που δεν έπαιξε και η Μαρία Σαράγια, ήταν δεδομένο ότι οι λύσεις ήταν ελάχιστες και το rotation πολύ μικρό. Παρόλα αυτά, ο Ιπποκράτης πάλεψε μέχρι το τέλος χάρη κυρίως στην συγκλονιστική Άλεξ Σίντι που πέτυχε 27 πόντους με πέντε τρίποντα.

Αντίθετα, το σύνολο του Νίκου Δουβίτσα, με κορυφαίες της Χαιριστανίδου, Καμπουράκη και Κρουκ,άστόχησε σε πολλά μακρινά σουτ, αλλά όταν είχε καθαρό μυαλό σε άμυνα και επίθεση, έκανε τις σωστές επιλογές.

Οι γηπεδούχες ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 9-3 (3’), αλλά η απουσία της Κάμπελ άλλαξε τα δεδομένα, με τη Νίκη Λευκάδας να ισορροπεί το παιχνίδι (11-10 στο 6’ και 13-12 στο 8’) για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με 16-14. Στη συνέχεια και με κορυφαία την Χαιριστανίδου, οι φιλοξενούμενες μετέτρεψαν το 20-22 σε 20-29 (18’), για να κλείσει το ημίχρονο με +7 (22-29).

Στην «επανάληψη», η Νίκη Λευκάδας είχε περισσότερες λύσεις, αφού βοήθησαν σημαντικά οι Κρουκ και Καμπουράκη και ξέφυγε με 25-38 (25’), αλλά ο Ιπποκράτης Kos Hotel προς τιμήν του δεν τα παράτησε. Με την Ελένη Δρεττάκη να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα και τη Σίντι να είναι σταθερή αξία μείωσε σε 37-40 (30’) και 41-42 (33’), ενώ προσπέρασε με 47-46 στο 36’.

Στα κρίσιμα σημεία όμως η Νίκη Λευκάδας πέτυχε καθοριστικά δίποντα με τις Χαιριστανίδου, Καμπουράκη και Κρουκ και ξέφυγε με 47-53 (στο 38.30’). Με τρίποντο της Σίντι ο Ιπποκράτης μείωσε σε 50-54  (40’’ πριν το τέλος), αλλά η Νίκη Λευκάδας πήρε την πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 16-14,  22-29(ημ.), 37-40, 53-58

Διαιτητές:  Σκούτας- Τσαχάκης

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Παπούλης): Κασάπογλου 8, Σβύνου, Δρεττάκη 6, Σίντι 27(5), Πατμίου 4, Κάμπελ 6, Γούναρη 2. Ντούλα.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας – Βαφειάς): Χαιριστανίδου 21(1), Κρητικού, Ψυχογιού 3(1), Ισκιόγλου 5(1), Καμπουράκη 10(2), Γράψα, Σμιθ 6, Κρουκ 13(1)

– See more at: lefkadasportnews.gr