Αρχική Ειδήσεις Αθλητισμός Νίκη Λευκάδας: Στην εκπνοή 67-65 την Τερψιθέα

Νίκη Λευκάδας: Στην εκπνοή 67-65 την Τερψιθέα

0

nikilefkadasΜε την Αντιγόνη Χαιριστανίδου να μιλάει τελευταία, η Νίκη Λευκάδας επικράτησε σε αγώνα θρίλερ στη Λευκάδα με 67-65, ενώ στο 37΄ είχε βρεθεί πίσω στο σκορ με 59-64.

Την εντός έδρας νίκη απέναντι στη Τερψιθέα Γλυφάδας με σκορ 67-65 πανηγύρισαν οι κοπέλες του κ. Δουβίτσα. Σε ένα παιχνίδι που στο τέλος έσπασαν καρδιές με την έκβαση που είχε. Κορυφαία η Σμιθ για τις γηπεδούχες, καθοριστικές Ψυχογιού και Χαιριστανίδου. Ενώ για τις φιλοξενούμενες ξεχώρισε η Βλάννη έχοντας από κοντά τις Σίμονς, Μούλη και ΜακΝτόναλντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε λίγο νευρικά για τις δύο ομάδες έχοντας αρκετές άστοχες επιθέσεις εκατέρωθεν. Στη συνέχεια χάρις στις δύο αμερικάνες της Νίκης άνοιξε ο ρυθμός κι οι φιλοξενούμενες ανέβασαν κι αυτές στροφές, προσφέροντας προσφέροντας στο κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο ένα πολύ δυνατό πρώτο δεκάλεπτο. Το σκορ είχε εναλλαγές όμως στο τέλος της περιόδου οι παίχτριες του κ. Δουβίτσα ήταν μπροστά με 18-15.

Το ματς εξακολουθούσε να είναι κλειστό και καμία ομάδα να μην μπορεί να πάρει διαφορά. Έως το 16’ το σκορ άλλαζε χέρια, όμως από εκείνο το σημείο και μέχρι το ημίχρονο το προβάδισμα ήταν στα χέρια των γηπεδούχων, μη μπορώντας όμως να ξεφύγουν στο σκορ. Οι άμυνες ήταν δυνατές και δεν έλειψαν τα λάθη, κυρίως από πλευράς Τερψιθέας (11 στο πρώτο ημίχρονο), όμως η διαφορά δεν μπορούσε με τίποτα να μεγαλώσει υπέρ της Νίκης. Σκορ ημιχρόνου 35-34.

Γυρνώντας οι δύο ομάδες από τα αποδυτήρια, όλοι ήταν σίγουροι πως το παιχνίδι θα κριθεί στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Στην αρχή της τρίτης περιόδου όμως η ΝΙΚΗ βάλθηκε να αλλάξει σε όλους γνώμη, όταν έφτασε τη διαφορά στο +8 (46-38) με ένα σερί 11-0. Έχοντας το μομέντουμ έδειχναν έτοιμες να εξασφαλίσουν νωρίτερα νίκη. Όμως η κατηγορία δεν είναι εύκολη για να έχεις και εύκολα αποτελέσματα. Στα τελευταία 4’ της περιόδου τα κορίτσια του κ. Παπασπυριδάκου έκαναν την ανατροπή και στη κόρνα της γραμματείας είχαν αυτές το προβάδισμα. Σκορ τρίτης περιόδου 51-53.

Στη τελευταία στροφή του αγώνα η κατάσταση ήταν η ίδια. Οι δυο ομάδες χέρι-χέρι και το ματς στη κόψη του ξυραφιού. 3’ όμως πριν τελειώσει το παιχνίδι το κλειστό πάγωσε όταν οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με +5 (59-64), σε σημείο μάλιστα που οι γηπεδούχες ήταν εντελώς άστοχες. Από αυτό το σημείο όμως και μετά τα πάντα άλλαξαν και η ΝΙΚΗ με σερί 6-0 προηγήθηκε με 65-64 17’’ πριν το τέλος. Στα δευτερόλεπτα που έμεναν οι φιλοξενούμενες έχασαν διπλή ευκαιρία να σκοράρουν όμως η ΜακΝτόναλντ πήρε το ριμπάουντ και μαζί το φάουλ γα να πάει στη γραμμή των βολών. Με μόλις 8’’ στο ρολόι ευστοχεί στη μία από τις δύο και το παιχνίδι είναι ισόπαλο με τη ΝΙΚΗ να έχει τη τελευταία επίθεση. Η Κρούκ πήρε τη τελευταία προσπάθεια ανάμεσα στις ψηλές των φιλοξενούμενων στη καρδιά της ρακέτας, ήταν άστοχη αλλά η Χαιριστανίδου είχε καλύτερη θέση και πήρε το ριμπάουντ, εκτέλεσε άμεσα και ήταν εύστοχη. Τελικό σκορ 67-65.

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας-Βαφείας): Χαιριστανίδου 12 (2/2, 5/11, 8ρ), Αργυρού, Καμπουράκη 6 (1/1, 1/1, 1/1, 3ασ, 4κλ), Γράψα 2, Κρητικού, Ψυχογιού 10 (2/2, 1/6, 2/3, 5ρ, 4ασ), Ισκιόγλου 4 (2/6δ, 0/1τρ, 5ρ), Σμιθ 19 (5/6, 4/13, 2/3, 12ρ, 7λ), κρουκ 14 (4/8, 2/4, 2/7, 3λ)

ΤΕΡΨΙΘΕΑ ΓΛ (Παπασπυριδάκος-Φατούρος): Βλάνη 18 (2/2, 2/5, 4/6, 3ρ, 2κλ0, Σύρρα 6 (3/8δ), Αξιοπούλου 7 (4/4, 0/2, 1/3, 7λ, 3ρ, 3ασ), Σίμονς 10 (1/1, 3/11, 1/2, 9ρ, 6λ, 3ασ), Μούλη 11 (1/1, 5/9, 3ρ, 2κλ), ΜακΝτόναλντ 13 (1/4, 6/12, 15ρ, 5λ)

– See more at: lefkadasportnews.gr

Προηγούμενο άρθροJimmy’s Hall του Κεν Λόουτς από την Κινηματογραφική Λέσχη Πρέβεζας