Αρχική Ειδήσεις Αθλητισμός Ηττήθηκε η Δόξα από τον Δούκα 88-87

Ηττήθηκε η Δόξα από τον Δούκα 88-87

0

doxa522

Αποτελέσματα, βαθμολογία, πρόγραμμα επόμενης αγωνιστικής.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής της Α2, σπουδαία νίκη επί της Δόξας Λευκάδας πανηγύρισε στο κλειστό του Δαΐς ο Δούκας, με 88-87. Με δέκα δευτερόλεπτα να απομένουν και τον ΑΣΕΔ να έχει οριακό προβάδισμα ενός πόντου ύστερα από καλάθι του Σπυρόπουλου (88-87), ο Τσαλδάρης πάσαρε στον Χρυσόπουλο, αλλά εκείνος δέχθηκε την τάπα από τον Μολφέτα, κι έτσι δεν μπόρεσε να φέρει τα πάνω-κάτω. Ο Κυρίτσης, που έγινε εν συνεχεία κάτοχος της μπάλας, βγήκε στον αιφνιδιασμό και σκόραρε για να «κλειδώσει» τη νίκη της ομάδας του, αλλά το καλάθι του δεν μέτρησε από τους διαιτητές αφού ήταν εκτός χρόνου. Ακόμα κι έτσι, πάντως, οι γηπεδούχοι έφθασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου. Το ματς ήταν συγκλονιστικό σε εξέλιξη, με τους παίκτες του Σάββα Συμεωνίδη να προηγούνται με 33-17 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και να κρατούν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς. Οι νησιώτες εξαπέλυσαν αντεπίθεση, μάζεψαν τη διαφορά και διεκδίκησαν τη νίκη στο φινάλε, χάνοντας όμως στις λεπτομέρειες.

Στο Ψυχικό, η ομώνυμη ομάδα υποδέχθηκε τους Μαχητές Δόξας Πεύκων που πενθούν το θάνατο του Θανάση Κρητικόπουλου κι έφθασε στη νίκη με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο. Νίκη-«ανάσα», στη μάχη που δίνει για παραμονή στην κατηγορία, πανηγύρισε στο «Ανδρέας Παπανδρέου» το Περιστέρι. Το συγκρότημα των δυτικών προαστίων κέρδισε πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, με τρομερή εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο, όταν μετέτρεψε το υπέρ του 59-50 στο 35’ σε 66-51’ στο 38’. Οι Βεροιώτες επιχείρησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, και τα κατάφεραν ως ένα σημείο, πριν καταρρεύσουν στα τελευταία λεπτά.

Στην παράταση πήγαν τα παιχνίδια στο κλειστό του Αγίου Παύλου Χαλκιδικής και το «Στ. Καλαϊτζής». Στο πρώτο, η Λιβαδειά βρήκε λύσεις στο έξτρα πεντάλεπτο και «δραπέτευσε με το ροζ φύλλο, κερδίζοντας με 99-97 (88-88 κ.α.) το Πευκοχώρι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα της κανονικής διάρκειας, αλλά οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω-κάτω και βρέθηκαν μπροστά με 88-86, λίγο πριν από το τέλος. Ο Βουκαντίνοφ έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο κι εκεί η Λιβαδειά αναδείχθηκε νικήτρια, με το Χάλαρη να βάζει το καλάθι και να παίρνει και φάουλ, με 2’’ να απομένουν. Δεν ευστόχησε επίτηδες στη βολή, ο χρόνος κύλησε και η ΑΕΛ «κράτησε» το ροζ φύλλο. Στην Ερυθραία, το Παγκράτι επίσης πήρε το «διπλό» στην παράταση, με 100-98 επί του Πανερυθραϊκού κι ενώ η κανονική διάρκεια του ματς είχε λήξει ισόπαλη (86-86) ύστερα από απίστευτο τρίποντο του Καλλιανιώτη και βολές του Πρίτσου. Ο Μοτενίγος επιχείρησε το σουτ της νίκης, για την ομάδα του, αλλά ήταν απελπιστικά άστοχος. Στην παράταση οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος σε καθοριστικό σημείο και ο Μοτσενίγος με 1/2 βολές «έγραψε» το τελικό αποτέλεσμα. Ο Γιαουρτόγλου πήρε το τελευταίο σουτ του ματς, αλλά βρήκε στεφάνι, κι έτσι η νίκη έμεινε στο συγκρότημα του Ντίνου Καλαμπάκου.

Η Κύμη πήρε τη νίκη απέναντι στον Εθνικό, που έλεγχε το παιχνίδι για τρία δεκάλεπτα και κάνοντας την ανατροπή στην τελευταία περίοδο επικράτησε με 85-80 στο «Ν. Μαρίνος», για την 13η αγωνιστική της Α2. Νίκη στο νήμα επί της Λευκάδας για τον Δούκα, πέρασε από το Ιβανώφειο ο Φάρος.

Ο Εθνικός διατηρούσε το προβάδισμα στις πρώτες τρεις περιόδους, αλλά στο 32’ οι παίκτες του Βασίλη Μπρατσιάκου κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 66-65 στο 32′, διατηρώντας τα «ηνία» έως και το 37’, όταν ο Εθνικός ισοφάρισε σε 76-76. Με σερί 5-0, όμως, η Κύμη έκανε το 81-76 και τελικά έφθασε στη νίκη με 85-80.

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Ευβοιώτες σούταραν 26 βολές στο δεύτερο μέρος και το συγκρότημα του Δημήτρη Λιόγα μόλις τέσσερις, με τα φάουλ να είναι 19 για τους γηπεδούχους και 30 για τους φιλοξενούμενους, αν και οι δεύτεροι προηγούνταν με έντεκα πόντους στο 28’. Από την πλευρά του, αήττητος παρέμεινε ο Φάρος Κερατσινίου, που πέρασε και από το Ιβανώφειο, κερδίζοντας με άνεση τον Ηρακλή (46-69).