Αρχική Ειδήσεις Αθλητισμός Δεν τα κατάφερε η Δόξα στο ντέρμπυ με τον Αρκαδικό

Δεν τα κατάφερε η Δόξα στο ντέρμπυ με τον Αρκαδικό

0

doxa522

Η Δόξα ηττήθηκε από τον Αρκαδικό στο ντέρμπυ της αγωνιστικής με 76-70 και κάνει μία ήττα που τις ψαλιδίζει τις πιθανότητές της για άνοδο στην Α1. Οι παίχτες του Βαγγέλη Ζιάγκου, δεν μπήκαν καλά στην επανάληψη, εκεί που οι παίχτες του Αρκαδικού έτρεξαν ένα 12-0 σερί, όμως μείωσαν λίγο πριν το τέλος, χωρίς αποτέλεσμα.

Το αρχικό 4-4, έγινε +6(6-12) με Κυρίτσης  και νταμπλ σκορ με τον Σκλάβο 7 -14 στο 5΄ λεπτό. Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα (8-3) για το 16-17 και ο Σκλάβος 21-19 με δύο βολές, όπου ήταν και το σκορ της α΄ περίοδος με μπροστάρηδες τον Κυρίτση(9 πόντους) και Σκλάβος, όμως με την Δόξα πίσω στο σκορ.

Η β΄ περίοδος ξεκίνησε με τον Μάρτζο να ισοφαρίζει το σκορ και λίγο αργότερα να παιρνάει μπροστά με κάρφωμα του Χίμπερτ 24-27! Όμως τα 5 ομαδικά η Δόξα στο μισό της περιόδου ήταν καταλυτικά για να βοηθήσει τους γηπεδούχους να έχουν επαφή με το σκορ. Στο 16΄ 32-36 με τρίποντο του Καραδολάμη και συνεχόμενους πόντους του Αποστολίδη. Αλλά οι γηπεδούχοι με δικός του σερί κάνουν το 38-36 ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, όπου με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια.

Δεν μπήκε καλά η Δόξα στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έφτασαστο 44-36(12-0 σερί!!!!) και στο 46-41 λίγο αργότερα και 48-43 5 λεπτά πριν το τέλος με τον Νοέα. Η Δόξα μειώνει με τον Κυρίτση, αλλά ο Καρύδας με γκολ-φάουλ πάει στο +6 την διαφορά. Ο Χατζής ανεβάζει την διαφορά στο +9(54-45), αλλά εκ νέου ο Κυρίτσης μειώνει, όμως με καλάθι του Χατζή οι γηπεδούχοι κλείνουν την περίοδο με +7(56-49).

Οι φιλοξενούμενοι με τον Συμεωνίδη και Μάρτζο μειώνουν στο καλάθι(56-54) και ακόμη πιο πολύ 58-57 με γκολ-φάουλ του Αποστολίδη, αλλά οι γηπεδούχοι παίρνουν εκ νέου διαφορά ασφαλείας με 62-57. Ο Αποστολίδης μειώνει στο -3 για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, όμως τρίποντο του Κοψαύτη βάζει με 6 τους γηπεδούχους μπροστά. Ο Κυρίτσης κάνει το 65-61 στο 4.30 πριν το τέλος, αφού προηγουμένος ο Αποστολιδης είχε 0/2.

Στα 4 λεπτά πριν το τέλος βγαίνει εκτός μάχης ο Αναγνωστόπουλος για 5 φάουλ, ενώ γίνεται ταυτόχρονα το 66-61, από τον Τζόρτζεβιτς. Ο Σκλάβος μειώνει στους 3 με 2/2 βολές(66-63) και ο Καρύδας 68-63 με 2/2. Ο Κυριακόπουλος με τρίποντο 68-66…αλλά ο Χατζής απαντάει και (70-66) ενάμιση λεπτό. Ο Καρύδας 74-68 από τις βολές στο τελευταίο λεπτό και ο Χατζής 76-68 και ο Κυριακόπουλος γράφει το 76-70 που ήταν τελικό.

Δεκάλεπτα: 21-19, 38-36, 56-49, 76-70

Αρκαδικός (Γιάννης Καστρίτης): Καραμαλέγκος 4, Νοέας 8 , Κωνσταντίνου 3 (1), Καρύδας 14, Κοψαύτης 5 (1), Χατζής 14 (1), Αναστασάκης, Θανόπουλος, Τσέλος, Καλλινικίδης, Εζόμο 4, Τζόρτζεβιτς 14

Δόξα Λευκάδας (Βαγγέλης Ζιάγκος): Κυριακόπουλος 3 (1), Μάρτζος 5 (1), Χίμπερτ 4, Αποστολίδης 9, Κυρίτσης 23, Καραδολάμης 6 (2), Συμεωνίδης 4, Αναγνωστόπουλος 4, Σκλάβος 12, Γαρμπής, Γεωργάκης, Αργυρός

– See more at: lefkadasportnews.gr

Προηγούμενο άρθροΕπαναλειτουργεί η Μαντολινάτα του Ορφέα! Από το χθες… στο σήμερα